koklerkitab@gmail.com
0535 574 22 26

  10
  15
  %34
  indirim
  Yayınevi:
  Basım Tarihi:
  Sayfa Sayı:
  304
  Dil:
  Arapça
  Stok Durumu:
  stokta
  Tedarik Süresi :
  24 Saatte Kargoya Teslim

  حكمة الانبياء بتعليم الاصفياء=HİKMET-EL ENBİYA

   

  Müellif'in «Hikmet-ul-Enbiyâ' bi Ta'lîm-il-Asfi­yâ'» adıyla Arabca olarak yazmış olduğu, sonra Türkçeye tercüme ettiği bu eser, enbiyâ'nın hikmetli öğütlerinde sûfîlerin yollarını beyan için hazırlanan kıymetli bir kitabdır

   

              Birçok ayetler, sahih, hasen hadisler ve Ehli Sünnet VelCemaatten ilimde büyük payeye ulaşan imamların bu husustaki sözleri eserde toplanmıştır.

   

              Sûfîlerin yolu, ashâbın yoludur. Bu yoldan ğâfil kalan, dünyevî ve uhrevî saadetlerden de ğâfil kalır demektir.

   

              Şirkin ateşi ne kadar yakıcı ise de, Tevhîdin nuru, muvahhidlerin günah ve kötülüklerini daha ziyadesiyle yakıcıdır. Dâlaletten kurtuluş, ancak Tevhîde yol bulmakla, bütün övgülere layık Allah Teâlâ'ya ibadet etmekte ihlasladır.

   

              Eser, insanın ebedî saadeti için Rabb Teâlâ'nın ma'rifetine ulaşabilmesi yollarını beyan eder. Hikmeti ve usûlünü tarif ile insanın muazzam sırrını ifşâ eder.

   

              Rasûl-u Muhterem sallallâhu aleyhi ve sel­lem'in beşer cinsinden beşere benzemez, beşer üstü büyük bir nimet olmaklığını ve ondaki yüksek meziyetleri vurguladıktan sonra Allah için terk ve sevgide Asfiyâ'nın = Sûfilerin yolunun üslûblarını izah eder.

   

              Eser, تَخْلِيَة “tahliye” ve تَحْلِية “tehliye”yi, helal ve haram lokmanın etkilerini ve sünnete uymanın kalbi nurlandırmasını, bey'atlerin hükümlerini izah eder, talim ile ilgili hükümlerden haber verir, halka halinde cehrî zikrin meşrûi­yetini açıklar ve اَللّٰهُ“Allah” zikrinin ehemmiyetini öne çıkarır.